SVEIKATINGUMO PROJEKTAS ,,DANTUKAI SVEIKI- ŠYPSENĖLĖ PLATI”

Paskutiniais  metais vaikų tarpe vis labiau  plinta dantų ligos.  Viena svarbiausių priežasčių- žinių ir higieninių įgūdžių stoka. Apklausų duomenys rodo, kad didelė dalis vaikų nevalo dantų arba valo juos retai.       
Svarbus vaidmuo apsaugant vaikų dantis nuo gedimo tenka šeimai.Tačiau didžioji dalis  ikimokyklinio amžiaus vaikų lanko darželius, kur praleidžia didesnę dienos dalį, todėl mes, šių įstaigų pedagogai, turime aiškinti tėvams ir vaikams apie burnos higienos svarbą, ugdyti sveikos mitybos įpročius, mokyti vaikus taisyklingo dantų valymo. Kadangi ikimokyklinėse įstaigose vaikai keičiasi, išeina į mokyklą, mokymą privalome kartoti ir toliau formuoti burnos higienos įgūdžius.
Siekdamos, kad vaikai įprastų prižiūrėti dantis, mes, ,,Nykštukų’’grupės auklėtojos Jūratė Rubavičienė ir Dalia Balsienė, dalyvavome Telšių rajono savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos organizuojamame sveikatos projektų konkurse. Konkursą laimėjome ir gavome finansavimą.
Pagrindinis šio projekto tikslas-siekti, kad vaikai su tėvų, pedagogų ir odontologų pagalba suvoktų, jog dantukus reikia saugoti ir išmoktų tinkamai jais rūpintis. Svarbu, kad ir tėvai vaikų dantų priežiūrai skirtų reikiamą dėmesį ir pratintų  rūpintis savo dantukais. Todėl prašėme grupės vaikų tėvelių dalyvauti apklausoje ir užpildyti anketą apie burnos ertmės organų ligų profilaktiką. Visi ,,Nykštukų’’ grupės vaikų tėvai sutiko, kad burnos higienos įgūdžių formavimas darželyje yra reikalingas ir pritarė, kad toks projektas būtų vykdomas.
Projekto pradžioje  su vaikais nutarėme, kad dantukus rytais ir vakarais jie valys namuose, o darželyje po valgio ar užkandžiavimo skalaus burnelę (kiekvienas vaikas turi indelį burnos skalavimui). Kartu su Visuomenės sveikatos priežiūros specialiste Maryte Kasparavičiene vedėme sveikatos valandėles, kurių metu vaikai atliko įvairias užduotėles, panaudodami žandikaulio modelį mokėsi taisyklingai valyti dantis. Didelį susidomėjimą sukėlė filmukų ,,Dr. Triušio kelionė po pasaulį”, ,,Ėduoniukas ir Bakteriukas” žiūrėjimas. Projekto finansavimo dėka įsigijome žaidimo rinkinių ,,Sveiki pusryčiai”, ,,Sveiki pietūs”, ,,Sveika vakarienė”, pjaustomų vaisių, daržovių rinkinių, pažintinių knygelių, metodinės literatūros.
Daug emocijų sukėlė apsilankymas  odontologijos klinikoje ,,Grikdenta”. Odontologė Violeta Grikšienė apžiūrėjo kiekvieno vaiko dantukus ir nusakė jų būklę: 41%  grupės vaikų dantukus yra pažeidęs ėduonis. Mažieji pabuvojo ir tos pačios klinikos burnos higienistės Ingos Kairienės kabinete. Ji papasakojo apie savo darbą, ,,paskraidino” stebuklingoje kėdėje. Prisiminimui apie apsilankymą odontologijos klinikoje vaikai dovanų gavo po spalvinimo knygelę su diplomu ir žandikaulio muliažą.
Kadangi vaikams patinka savo įspūdžius reikšti meninėmis priemonėmis, darželyje organizavome piešinių konkursą ,,Dantukų draugai ir priešai”. Darbeliai spalvingi, vaizdingi, už tai mažieji dailininkai buvo apdovanoti.
Kad  vaikai galėtų pasitikrinti įgytas žinias ir įgūdžius, projekto vykdymo pabaigoje nutarėme surengti šventę-viktoriną ,,Dantukai sveiki-šypsenėlė plati”, kurioje dalyvauti pakvietėme tris vyresniųjų grupių vaikų komandas. Šiame renginyje sutiko dalyvauti odontologijos klinikos ,, Grikdenta” burnos higienistė Inga Kairienė, atvykusi su dovanomis. Viktorinos vedantieji Kiškiai Vikruolis ir Sveikuolis vieną po kitos skelbė užduotis: komandoms reikėjo prisistatyti, rasti dantukų draugus, minti mįsles, atsakyti į klausimus apie burnos priežiūrą, parodyti, kaip taisyklingai valyti dantukus, atrinkti priemones, reikalingas burnos ertmės priežiūrai. Su visomis užduotimis dalyviai susidorojo puikiai- tad šventėje netrūko vaikų sumanumo, kūrybiškumo, geros nuotaikos. Kol komisija vertino komandų pasirodymą, mažieji žiūrėjo darželio pedagogių paruoštą pirštininių lėlių spektaklį ,,Kačiuko Mikio dantukai”. Renginio pabaigoje vaikai buvoa pdovanoti diplomais, knygelėmis, dantų šepetukais, vaisių krepšeliais.
Esame tikros, kad projektas pavyko, nes vaikai įgijo žinių ir įgūdžių, kaip teisingai rūpintis burnos ertmės higiena ir tai tapo asmeniniu įpročiu, o tuo pačiu susiformavo glaudesni šeimos ir grupės pedagogų  ryšiai.
,,Nykštukų” gr. auklėtojos-metodininkės Jūratė Rubavičienė ir Dalia Balsienė